portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Babie Do³y - Forum

Pogaduchy z s±siadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Babie Do³y - tematy lotnicze, wojskowe » Forum » Andrzej Bukiert cz. 3
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat     

Andrzej Bukiert cz. 3

Id¼ do strony Poprzednia    1, 2, 3 ... 18, 19, 20     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomo¶æ
gulin0 
   

Sta³y bywalec


Do³±czy³: Pon Pa¼ 27, 2008 21:16
Posty: 71
Sk±d: GRUDZI¡DZ

PostWys³any: Nie Gru 02, 2012 12:04    Temat postu: Re: Andrzej Bukiert cz. 3

nie obiecuj Krzysztofie...
pó³ roku mine³o i nic...
punol
Sta³y bywalec


Do³±czy³: Czw Sty 11, 2007 22:59
Posty: 54

PostWys³any: Sob Sty 25, 2014 13:59    Temat postu: Re: Andrzej Bukiert cz. 3

Trochê odgrzeje bo dawno nikt nic nie napisa³ .Trafi³em na innym forum (Krzesiny) na opis walki wiec wklejam bo mo¿e kto¶ na to nie trafi³ a to nasz o³ówek kontra 2 tornada Smile

Od kilku lat piloci 1 dywizjonu lotniczego z Gdyni wykonywali wspólne loty nadBa³tykiem oraz Morzem Pó³nocnym z pilotami 2MFG (Marinefliegergeschwader 2), zEggebek w Niemczech. Tak wiêc i w roku 2002 dosz³o do kolejnej wymiany eskadr iwspólnych lotów nad Ba³tykiem.23 wrze¶nia zaplanowane by³y loty na grupow± walkê powietrzn± pomiêdzysamolotami MiG-21 a Tornado, w strefach pilota¿owych lotniska Oksywie. Zosta³emwyznaczony do drugiej grupy, która ze wzglêdu na ograniczon± liczbê sprawnych Mig-ówsk³ada³a siê z jednego MiG-a i dwóch Tornado. Po wykonaniu zbiórki nad lotniskiem poprowadzi³em parê Tornado do strefy TSA01A (zaznaczona kolorem czerwonym na zdjêciu). Mój MiG uzbrojony by³ w pocisk szkolnyUZR-60 do rejestracji odpalenia rakiety i fotokarabin SSz-45 do rejestracji strzelania zdzia³ka pok³adowego.Po dolocie do strefy rozdzielili¶my siê. Tornada odlecia³y na pó³nocny-wschód wrejon Górowa I³owieckiego a ja w rejon Pas³êka. Po zajêciu miejsca w wyznaczonychrejonach na moj± komendê rozpoczêli¶my lot w swoim kierunku z jednoczesnymoczekiwaniem walki. Walka powietrzna, to dla pilota my¶liwskiego najbardziej po¿±dany lot,gdzie mo¿na wykorzystaæ zdobyteumiejêtno¶ci i do¶wiadczenie w pilotowaniusamolotu na krawêdzi jego mo¿liwo¶ci. Wtym wypadku dodatkow± atrakcj± by³ fakt,¿e mia³em stoczyæ j± z samolotami, którepowszechnie uwa¿ane s± za lepsze odMiGów. Wiedzia³em, ¿e wynik walki wdu¿ej mierze zale¿y od tego, kto pierwszywykryje cel. Za³ogi Tornado mia³y nade mn± przewagê, której nie mog³em zniwelowaæ:cztery pary oczu a ja jedn±.Mimo, ¿e do przewidywanego miejsca spotkania by³o ok. 2 minut lotu, od pierwszejchwili zacz±³em odruchowo przeczesywaæ niebo w przednim sektorze. Mia³em trochê lepsz±sytuacjê taktyczn±: s³oñce by³o po mojej prawej stronie, a Tornada spodziewa³em siê ujrzeæ zlewej, poza tym na tle chmur altostratus, mój stalowo-szary samolot by³ trudniejszy dowykrycia wzrokowego. Aby utrudniæ im wykrycie pok³adowymi ¶rodkami, nie w³±czy³emswojej stacji radiolokacyjnej na „promieniowanie”, lecz trzyma³em j± na „podgrzewie” wgotowo¶ci do w³±czenia. Zreszt± przy tak dobrej widoczno¶ci jak tego dnia bardziej liczy³emna w³asny wzrok. Oczywi¶cie nasze lotniskowe ¶rodki radiolokacyjne „nie widzia³y” na tejodleg³o¶ci i nie mog³em liczyæ na ¿adn± pomoc z zewn±trz.
Daleko na choryzoncie pojawi³ siê jaki¶ czarny punkcik, który przemieszcza³ siêpowoli (odleg³o¶æ oceni³em na ok. 6-8 km). Wkrótce pojawi³ siê drugi na tej samejwysoko¶ci. Odruchowo pchn±³em obroty do przodu i rozpocz±³em szybki nabór wysoko¶cibêd±c ca³y czas ok. 2 -3 km z boku trasy celu. Przy przewy¿szeniu ok. 1500-2000 m zacz±³emwykonywaæ skrêt w stronê celu, który nie zmienia³ kursu (by³em pewien, ¿e jeszcze mnie niewykryli). Gdy cel wchodzi³ mi pod samolot, wykona³em pó³przewrót i znalaz³em siê tu¿ zanimi w locie nurkowym, maj±c przed sob± 2 Tornada, jednego na wprost a drugiego nieco zprawej, z przodu. By³em wrêcz oszo³omiony, ¿e wszystko dzieje siê tak ³atwo. W³±czy³emprze³±cznik odpalania rakiety i po sygnale z g³owicy, w odleg³o¶ci ok.1000 -1500 mnacisn±³em przycisk odpalenia na dr±¿ku. Pocisk szkolny zapisa³ odpalenie rakiety. Poniewa¿zale¿a³o mi na wykonaniu zdjêæ z fotokarabinu z ma³ej odleg³o¶ci wiêc zdecydowa³em siêkontynuowaæ atak.Ca³y czas zbli¿a³em siê do celu i abyu³atwiæ sobie strzelanie z dzia³ka(fotokarabinu) postanowi³em ich zmusiæ domanewrowania. W³±czy³em stacjê napromieniowanie i wykona³em przechwyceniecelu stacj± radiolokacyjn±. Oczywi¶cie celzareagowa³ tak jak tego oczekiwa³em. Pow³±czeniu stacji przeze mnie w ich kabinachrozleg³ siê sygna³ alarmu z pok³adowegourz±dzenia ostrzegaj±cego RWR (RadarWarning Receiver) i piloci Tornadarozpoczêli manewr obronny. Mój cel, tenbli¿szy, wykona³ ostry zakrêt w lewo i wszed³mi w celownik na odleg³o¶ci 400-300 m. Pooddaniu serii wykona³em zakrêt w stronêdrugiego Tornada, które stara³o siê wej¶æ mina ogon. Gdybym kontynuowa³ atak zacelem, wszed³bym temu drugiemu idealnie wcelownik, a tak wykona³em manewr na niegoi wszed³em do wnêtrza jego zakrêtu. Dziêkitemu uniemo¿liwi³em mu prowadzenie ognia.Ten etap walki uzna³em za zakoñczony izarz±dzi³em przerwê i ponowny powrót nawyznaczone pozycje.Po zajêciu pozycji rozpoczêli¶my lot w swoim kierunku, aby stoczyæ kolejn± walkê.Tym razem nie posz³o ju¿ tak ³atwo. Prawdopodobnie wykryli¶my siê w tej samej chwili,gdy¿ rozpoczêli¶my prawie jednocze¶nie ten sam manewr – nabór wysoko¶ci. Gdy ju¿ by³owidoczne, ¿e mamy podobne zamiary, zdecydowa³em siê uniemo¿liwiæ im zajêcie dogodnejpozycji i u¿ycie uzbrojenia: wykonywa³em lot na spotkanie maj±c ca³y czas w polu widzeniape³n± sylwetkê Tornado, bêd±cego w wira¿u. Wiedzia³em, ¿e bêd± d±¿yli do walki ko³owej,w której maj± przewagê. Po miniêciu siê w odleg³o¶ci ok. 200 m z prowadz±cym pary ( drugitrzyma³ siê nieco z ty³u ok. 300m), Tornada rozpoczê³y g³êboki wira¿, aby wyj¶æ mi na ogon.Ja natomiast w³±czy³em minimalne dopalanie i wykona³em przewrót z tym, ¿e ca³y czaszmienia³em tor lotu, aby nad±¿yæ za Tornadami bêd±cymi w wira¿u. Stara³em siê przej¶æ jaknajszybciej po³o¿enie pionowe, gdy¿ w tym czasie straci³em z pola widzenia cel. Adrenalinanie pozwoli³a mi odczuæ si³y przeci±¿enia, dopiero ze wska¼nika odczyta³em ok. 7,5.
Po przej¶ciu pozycji pionowej rozpocz±³em poszukiwanie celu, a po odnalezieniu mog³emodetchn±æ, mia³em przed sob± ich pe³ne sylwetki ok. 1,5-2 km, 1000 m wy¿ej, byli w trakcieg³êbokiego wira¿u. Na pe³nym dopalaniu dobra³em wysoko¶ci i stara³em siê przeprowadziæstrzelanie z dzia³ka. Napisa³em stara³em siê, poniewa¿ ujrza³em w celowniku pe³n± sylwetkêTornado zwrócon± kabin± do mnie (by³em wewn±trz ich zakrêtu), jednak przy ataku zprzedniej pó³sfery zbli¿anie jest tak b³yskawiczne, ¿e zrezygnowa³em z oddania serii azaj±³em siê bezpiecznym przej¶ciem przez ich ugrupowanie. Nie mia³em pewno¶ci czy mniewidz± i jaki wykonaj± manewr. Tym razem minêli¶my siê w odleg³o¶ci okre¶lanej jako„wzrokowo”. Ponownie zdecydowa³em siê wykonaæ manewr pionowy, aby nad±¿yæ za ichciasnym wira¿em i uniemo¿liwiæ im zajêcie pozycji do otwarcia ognia. Z powodukoñcz±cego siê u mnie paliwa musieli¶my przerwaæ walkê i wracaæ na lotnisko.Pó¼niej, ju¿ na ziemi, kiedy omawiali¶my przebieg ca³ej walki, za³ogi Tornado nieukrywa³y zaskoczenia jej wynikiem. Nie przypuszczali, ¿e jeden MiG-21bis mo¿e byæ taktrudnym przeciwnikiem a nawet zyskaæ nad nimi przewagê. Jednak najbardziej zdruzgotanibyli, gdy powiedzia³em im, ¿e w³±czy³em stacjê radiolokacyjn± tylko po to, aby zmusiæ ich domanewru, takiego jak oczekiwa³em, a oni nie¶wiadomie spe³nili moje oczekiwania. Drugiestarcie równie¿ zaliczyli na moj± korzy¶æ, poniewa¿ ani razu nie mieli nawet mo¿liwo¶ciprowadzenia ognia. Nie muszê chyba dodawaæ, ¿e ta jedna walka dostarczy³a mi wielesatysfakcji i dumy. MiG-21 pomimo swojego wieku, i niezbyt nowoczesnego wyposa¿eniaokaza³ siê doskona³ym przeciwnikiem, trudnym do zwalczenia i zdolnym do wykonaniaskrytego podej¶cia.

Kmdr ppor.pil. WOJCIECH £AGÓDKA
Odpowiedz do tematu Strona 20 z 20 Id¼ do strony Poprzednia    1, 2, 3 ... 18, 19, 20
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat


 
Mo¿esz pisaæ nowe tematy
Mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Mo¿esz zmieniaæ swoje posty
Mo¿esz usuwaæ swoje posty
Mo¿esz g³osowaæ w ankietach

Forum Gdañsk

  

osiedla Gdañska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Pla¿y Arkoñska Astra Park Atrium Gdañskie Audiopolis Aura Gdañsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka B³êkitna Kaskada Braci Majewskich Brêtowska Brama Browar Gdañski Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery K±ty Cztery Oceany Cztery Pory Roku D³uga Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potêgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczêdne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpañskie Hokejowa Horyzont Jab³oniowa (INPRO) Jab³oniowa (PB Kokoszki) Jab³oniowy Sad Jary Jasieñ Jasieñ Park Jaworzniaków Jednoro¿ca (Wroñski) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasieñ Jod³owy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Mot³aw± Kamienice Nad Strzy¿± Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kie³pino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryszta³owe Kwarta³ Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce £ostowice Maciejka Maækowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Mi³e Mi³e Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze My¶liwska 17 My¶liwska Park My¶liwski Stok My¶liwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wod± Nadmorski Dwór Neptun Park Nied¼wiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja My¶liwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Piêciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Po³udniowe Pomarañczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta ¯bik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina S³oneczna Dolina S³oneczna Morena S³oneczne S³oneczne Wzgórza S³oneczniki Smêgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Che³m Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 ¦w. Wojciech ¦wierkowe ¦wiêtokrzyskie ¦wiêtokrzyskie (PB EKO) ¦wirskiego Trzy Dêby Trzy ¯agle Uje¶cisko Vivaldiego Wie¿a Leszka Bia³ego Wie¿ycka Wie¿ycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wisz±ce Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za S³oneczn± Bram± Zabornia Zabytkowa Wspó³czesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Z³ota Karczma

dzielnice Gdañska:

  Anio³ki Brêtowo Brze¼no Che³m Jasieñ Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia M³yniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-¦w. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Po³udnie Przymorze (Ma³e i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbk± Strzy¿a Suchanino ¦ródmie¶cie VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (M³yniec i Rozstaje) ¯abianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysi±clecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Go³êbiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana ¦wiemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo ¦wiemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyñskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmañska Kamienica Moderna Kasztanowa Kêpa Red³owska Komandorskie Wzgórze Le¶ne £anowa I Marco Polo Mistral Morskie My¶liwskie Tarasy Nad Kêp± Nawigator Or³owska Bryza Parkowe Patio Ró¿y Pomorska 57 Red³owska Kaskada Red³owski Stok Rezydencja Sokó³ Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Sk³odowska 8 Sk³odowskiej Sojowa Sokó³ka Sokó³ka Zielenisz ¦niadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Le¶ne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Do³y Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa D±browa Dzia³ki Le¶ne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Ma³y Kack Ob³u¿e Oksywie Or³owo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Red³owo ¦ródmie¶cie Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Le¶niczówka) Wzgórze ¦w. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdañsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy K±ty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Ko¶cierzyna Krynica Morska Kwidzyn Lêbork £eba £êgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdañski Pszczó³ki Puck Reda Rotmanka Rumia S³upsk Sopot Starogard Gdañski Straszyn Tczew Ustka Wejherowo W³adys³awowo ¯ukowo

      FORUM GDAÑSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAÑSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdañsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyæ na ¶wiecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ wypowiedzi zamieszczanych przez u¿ytkowników serwisu. Osoby zamieszczaj±ce wypowiedzi naruszaj±ce prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mog± ponie¶æ z tego tytu³u odpowiedzialno¶æ karn± lub cywiln±.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Za³ó¿ forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama