portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Babie Doły - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Siemirowice » Forum » SIEMIROWICE cz. 19
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

SIEMIROWICE cz. 19

Idź do strony 1, 2, 3 ... 50, 51, 52    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 0:49    Temat postu: SIEMIROWICE cz. 19

Administrator@20120412 napisał:

.............................................................................................................................................


poprzednia część dyskusji "SIEMIROWICE" Strzalka http://gdynia-babie-doly.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=82614&start=270

...........................................................................................................................................



Very Happy Ale coś śnieżna ta wiosna w Semirowicach - zdjęcie chyba było zrobione w ostatnich godzinach , gdzie w całym kraju padał deszcz , ze śniegiem i było dość zimno
kapija 
   

VIP


Dołączył: Sob Maj 27, 2006 19:48
Posty: 7459
Skąd: Babie Doły

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 10:32    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

Dla Mariusza który lubi wiedzieć o tradycjach: tak było na Kaszubach ...

Cytat:

W Płaczëboga Pón Jezës płakał, to i lëdze muszą płakac... Właściwie to Wielkanoc na Kaszubach rozpoczynała się już w Niedzielę Palmową. Wtedy młodzież z knarami i sznerami, czyli drewnianymi kołatkami szła ścinać gałązki wierzby na palmy. Bazie miały znaczenie magiczne - mówi Iwona Klinger. - Po poświęceniu palmy każdy obowiązkowo połykał jednego "kotka" - miało to chronić przed chorobami gardła i gorączką. Palma kaszubska musiała mieć też koniecznie coś zielonego: gałązki barwinka, czarnej jagody albo bukszpanu. Całość związana była czerwoną szlajfką, czyli wstążeczką. Dzięki niej demony i czarownice - a tych nigdy na Kaszubach nie brakowało - trzymały się z dala od domu.

Jesteśmy w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. Pani Iwona, przewodniczka, oprowadza nas po skansenie. Po pełnym spalin i hałasu Gdańsku Wdzydze wydają się oazą spokoju, ciszy i wiosny: lekko chlupocze jezioro, ćwierkają ptaki, brzozy wypuszczają jaskrawo-zielone listki - nic tylko świętować.Palmy chronią jeszcze przed pożarem

Wchodzimy do jednej z wielu ponadstuletnich, drewnianych chałup. Na stole pod oknem leżą łuski cebuli, kawałki kory, a w koszyku barwione jajka. - Jajka farbowało się tradycyjnie w Wielki Czwartek - mówi przewodniczka. - Można to było robić na gorąco - gotując je w łuskach cebuli albo korze dębu, buka czy osiki - co barwiło jajka na kolor od ciemnoczerwonego przez brązowy po prawie czarny, albo na zimno.

Pani Iwona urywa kawałek niebieskiej bibułki - powszechnie znanej "krepiny", niezbędnego surowca do produkcji np. karnawałowych szkolnych dekoracji. Zwija ją, moczy w occie i takim "pędzelkiem" barwi jajko. - Kaszubskie kraszanki były gładkie, bez wzorków. Na koniec przecierało się je tylko kawałkiem słoniny i glansowało, żeby pięknie błyszczały - dodaje.

- A skąd sto lat temu Kaszubi mieli "krepinę"? - pytam.

- Z różnego rodzaju opakowań. Na przykład od bardzo wówczas popularnej kawy zbożowej - wyjaśnia przewodniczka. - Każda gospodyni przez cały rok skrzętnie gromadziła takie opakowania, przydawały się też do produkcji bibułkowych róż tradycyjnie zdobiących święte obrazy. Za te obrazy wkładało się też poświęcone palmy. Miały one ogromną moc magiczną. Podczas burzy, żeby ustrzec się od pioruna - a przy drewnianych, krytych strzechą chatach rzeczywiście było czego się strzec - gospodarze palili palmę. Tak daleko, jak sięgał unoszący się z niej dym, piorun nie miał dostępu.

Wielki Czwartek na Kaszubach był też dniem, kiedy sadziło się drzewa, siało kwiaty i przesadzało rośliny. Zapewniało to im bujny wzrost i chroniło przed robakami.

Żur, pulki i śledziunka

- Na Kaszubach cały Wielki Post traktowano bardzo poważnie. Tuż przed nim gospodynie chowały na dno szafy wszystkie patelnie - nie można było jeść nic smażonego - opowiada pani Iwona. - W Wielki Tydzień obowiązywał post ścisły - można było jeść tylko żur, pulki (ziemniaki w mundurkach) i śledziunkę - wodę, w której moczą się solone śledzie. W Wielki Piątek, zwany Płaczebóg, jadło się tylko suchy chleb i nieokraszone pulki.

Jesteśmy we wnętrzu kolejnej chaty. Skromnie. Obok stołu, na którym króluje wielki okrągły bochen prawdziwego chleba i micha pulek, stoi kołyska. W niej przywiązany tasiemką okrągły gryzaczek. - Zrobiony jest z gęsiego przełyku, w środku ma ziarnka grochu - wyjaśnia pani Iwona.

- Fu, przecież to niehigieniczne - krzywię się.

- Na pewno bardziej higieniczne niż chińskie plastiki - odpowiada przewodniczka. - Znajomy lekarz powiedział, że kaszubskie gryzaczki śmiało można by zacząć produkować na masową skalę.

Kontynuujemy temat niemowląt. - Rano w Wielki Piątek gospodyni brała ciernistą gałązkę jałowca albo agrestu i okładała nią całą rodzinę, nie wyłączając małych dzieci i starców. Mówiła przy tym: "W Płaczëboga Pón Jezës płakał, to i lëdze muszą płakac". A potem zabierała się za sprzątanie.

Sprzątanie obejścia na dawnych Kaszubach nie przypominało naszych świątecznych porządków. Wszystkie bowiem śmieci pozmiatane z podwórka wyrzucało się nie do kosza, a do... sąsiada. - To musiało rzeczywiście zabawnie wyglądać - śmieje się pani Iwona. - Wczesnym rankiem, często nagi gbur albo gburzyna - bo najlepiej było to robić na golasa albo w samych gaciach - na paluszkach podbiegał do płotu, by ukradkiem przerzucić swoje śmieci przez płot do zagrody sąsiada. A tymczasem z drugiej strony to samo robił jego sąsiad.

W Wielki Piątek milkły dzwony, zamiast nich terkotały knary i sznery. Nasza przewodniczka sięga po taki drewniany instrument i z pewnym wysiłkiem zaczyna nim obracać wywołując charakterystyczny klekot, od którego ciarki przebiegają po plecach.

Ogień i woda

- Cała kaszubska Wielkanoc to mieszanie się dawnych ludowych, pogańskich jeszcze zwyczajów i wierzeń, z tradycją chrześcijańską - opowiada pani Iwona. - W Wielką Sobotę na przykład odbywał się bardzo ważny, dziś już zapomniany obrzęd święcenia ognia. Na co dzień ogień w piecu palił się lub tlił przez cały czas, hubką nie łatwo było go rozpalić, dbano więc o to, by nie zgasł. Dopiero w Wielką Sobotę wygaszano go całkowicie, sprzątano palenisko i kolczastą gałązką szakłaka, nawiązującą do korony cierniowej Chrystusa, rozpalano nowy ogień. W ten dzień magia wiązała się nie tylko z ogniem. W nocy z soboty na niedzielę magiczna stawała się woda, zwłaszcza płynąca, ale i jezioro dobrze sprawdzało się w tej roli. Kąpiel w nim miała znaczenie kosmetyczne - zapewniała kobietom piękną cerę, oraz lecznicze - chroniła przed chorobami skóry i gardła. - Idąc do kąpieli nie można było rozmawiać ani oglądać się za siebie - mówi pani Iwona. - Często do wody zapędzano też krowy, by dawały dużo mleka, i konie, by dobrze pracowały i były zdrowe.

W nocy po wsi chodzili chłopcy z kołatkami zwołując mieszkańców na jutrznię. Wchodzimy do drewnianego kościółka z ok. 1700 r. pochodzącego ze wsi Swornegacie. Jego patronka - św. Barbara patrzy z ołtarza głównego i z malowanego sufitu. Według tradycji opiekuje się ludźmi uprawiającymi niebezpieczne zawody: rybakami, hutnikami (na Kaszubach to każdy, kto ma do czynienia z ogniem, np. kowal) czy drwalami. Do dziś w Wielką Sobotę odbywa się tu święcenie pokarmów. - Kiedyś tylko szlachta to robiła. Zapraszała po prostu księdza na wielkanocne śniadanie, a ten je wcześniej święcił. Biedniejsi gromadzili się przy Bożej Męce, przydrożnym krzyżu z figurą Jezusa, jeśli ksiądz akurat przechodził, to im też poświęcił jadło - wyjaśnia przewodniczka.Utęskniona prażnica

W niedzielę wielkanocną rankiem wszyscy siadali do świątecznego stołu. Ten też różnił się od dzisiejszego. Zwłaszcza zwykły gbur albo tym bardziej zagrodnik - czyli biedny chłop bez własnej ziemi - nawet nie marzyli o tych wszystkich szynkach i pasztetach, jakimi my się dziś objadamy.Wielką atrakcją była prażnica, jajecznica na słoninie. To zresztą zrozumiałe - po 40 dniach postu, kiedy nie jadło się nic smażonego, człowiek był przecież porządnie wygłodniały. Na stole pojawiała się też kiełbasa i ciasto drożdżowe - opowiada pani Iwona. - Tylko szlachta: sołtys i właściciel wsi jedli mazurki z bakaliami, wielkie baby, baranki z ciasta. I jaja gotowane, nie jajecznicę. Nie było jednak zwyczaju dzielenia się nimi.

Wielkanocny poniedziałek to oczywiście dyngus, po kaszubsku zwany Dëgusë. Nie było jednak oblewania się wodą, a "degowanie", tzn. chłostanie dziewczyn i młodych mężatek dëgówkami - rózgami z jałowca albo brzeziny.

- Trochę to pewnie bolało - przyznaje nasza pani przewodnik. - Dziewczyny jednak specjalnie zostawiały nawet niedomknięte drzwi na noc, żeby degownicy bez problemu mogli wejść do chaty i wychłostać je jeszcze w łóżku. Intensywność "degowania" świadczyła bowiem o powodzeniu. Jeśli mimo to któraś dziewczyna chciała uniknąć chłosty, musiała wypuścić z chlewa świnię. A jeśli jakiś degownik jej się spodobał, dawała mu barwione na czerwono jajeczko.

Chłopcy nie dość, że bili dziewczęta, to jeszcze żądali za to zapłaty, zwłaszcza gotowanych jajek. - Tu, we Wdzydzach, popularny był wierszyk, jaki wykrzykiwali: "Dyngus, dyngus - po dwa jaja. Nie chcę chleba, leno jaja." - mówi pani Iwona. - Potrafili w ten sposób zebrać całe kosze jadła, nie tylko jaj, ale i kiełbas, słoniny i ciasta.

- No dobrze, a co z zającem? - pytam.
- O, to zwyczaj znacznie późniejszy. Do chałup przyszedł ze dworu, a tam z Niemiec - tłumaczy przewodniczka. - W przygotowanych wcześniej gniazdkach wyłożonych w ogrodzie albo w stodole dzieci znajdowały słodycze i drobne zabawki.

Nie oblewam rodziny, bo mieszkam w bloku

- A pani jak spędza Wielkanoc? - pytam przewodniczkę.

- Tradycyjnie. Urodziłam się na Mazurach, ale z wyboru jestem Kaszubką: barwimy jajka w łupinach cebuli, robimy tradycyjną zieloną przewiązaną czerwoną wstążeczką palmę, pieczemy babę. Jest żur i biała kiełbasa... Nie ma mowy, by stole pojawiły się plastikowe chińskie kurczaki czy sztuczne kwiaty - opowiada pani Iwona.

- Kąpie się pani w jeziorze?

- Nie. Rytuał ma sens, gdy się w niego wierzy. Ale trochę dla zabawy, trochę dla tradycji, twarz sobie w nim obmyję.

Przed spożywczym sklepikiem niedaleko skansenu drewniana ławeczka. Na niej w słońcu, z butelką piwa i czarno-białym pieskiem, wygrzewa się pan Zbychu. Pytam, jak spędzi Wielkanoc. - Jajek nie malujemy, nie ma komu - mówi. - Ale jajecznica oczywiście będzie w niedzielę. Wcześniej do święcenia pójdziemy, żona dom posprząta. Dyngus? No jasne - gałązkami baby po nogach trzeba sprać. Kiedyś to za dyngowanie można było zebrać naprawdę dużo jaj, wtedy ludzie jeszcze kury hodowali. Dziś to po jednym dają - wzdycha.

Sklep prowadzi pani Czesława z Kościerzyny. - U mnie tradycyjnie będzie: jajeczko, szynka, pasztet, mazurek... Chłosta? Kiedyś jak byłam młoda, to chłopcy latali z jałowcem.

Podobno ta dziewczyna, którą najmocniej wychłostali, miała największe powodzenie?

- E, tam. Moja siostra, którą zawsze tylu obiło, starą panną w końcu została - mówi pani Czesława. - Dziś to u nas się wodą leją. Ale to nie jest to dobre - strach iść do kościoła, jak tylu tych chłopaków z wiadrami się czai. Sama nikogo nie oblewam. Mieszkam w bloku, przecież sąsiadów nie zaleję.
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 21:54    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

A ja do łącze do tego artykułu i specjalnie dla Kapiji i Asi zdjęcie z obchodu niedzieli palmowej w Wejherowie .
Bo Wejherowo mimo że trochę dalej leżą od Siemirowic to też są kaszubskie ziemie .
A ja bardzo dziękuję za te bezcenne informacje o zwyczajach wielkiego tygodnia na Kaszubach .
Ja te tradycje wielkiego tygodnia poznałem we Wohyniu koło Radzynia Podlaskiego gdzie co rocznie spędzam Wielkanoc u rodziny mego taty .
Nie wiedziałem , że takie są piękne obrzędy kościelne przed Wielkanocą , a warto to poznać .
Przede wszystkim zmiana warty przy grobie Chrystusa
aska56 
   

Zaawansowany Forumowicz


Wiek: 67
Dołączył: Sob Mar 01, 2008 17:26
Posty: 394
Skąd: wejherowo

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 17:11    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

Palmy są wspaniałe,szczególnie te z kieleckiego-znanego mi rejonuSmile
kapija 
   

VIP


Dołączył: Sob Maj 27, 2006 19:48
Posty: 7459
Skąd: Babie Doły

PostWysłany: Pon Kwi 02, 2012 19:27    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

Chciałbym wrócić do Dnia Kobiet w Siemirowicach.
Dopiero dzisiaj otrzymałem te zdjęcia ...
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2012 9:24    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

Fajne te zdjęcia o tak na kaszubską nutę był ten dzień kobiet obchodzony w dzisiejszych Siemirowicach .
Fajnie zorganizował pan A Długi ten dzień kobiet - widoczny na zdjęciu i bardzo dobry znajomy mego ojca
A może ja dodam historyczne już zdjęcia z przed 54 laty jak obchodzono te święto kobiet w tamtych Siemirowicach
Można to wszystko teraz po równać
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2012 9:39    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

A tak obchodzono dzień kobiet w latach 70- tych w Siemirowicach
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Śro Kwi 04, 2012 8:50    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

Very Happy Mimo tego , że jutro jadę na tereny wschodniej Polski pod Radzyń Podlaski na święta wielkanocne to wszystkim mi znanym forumowiczom z Siemirowic i nie znanym .
Składam zdrowych i wesołych świąt wielkanocnych.
A tu z okazji świąt zamieszczę w trzech etapach zdjęcia .
I etap to pisanki o wzorach kaszubskich
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Śro Kwi 04, 2012 8:56    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

Tu jeszcze jedno zdjęcie pisanki o wzorach kaszubskich
Pięknie też wyglądają stoły wielkanocne - popatrzcie
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Śro Kwi 04, 2012 9:03    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

Jeszcze jedno zdjęcie stołu wielkanocnego i przedstawię zdjęcie koszyka ze święconką
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Śro Kwi 04, 2012 9:10    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

I jeszcze jedno zdjęcie to kaszubski lany poniedziałek
To był mój o taki fotoreportaż obchodu świąt wielkanocnych na Kaszubach
aska56 
   

Zaawansowany Forumowicz


Wiek: 67
Dołączył: Sob Mar 01, 2008 17:26
Posty: 394
Skąd: wejherowo

PostWysłany: Śro Kwi 04, 2012 18:18    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

I w tym wszystkim umieściłeś,Mariuszu,trzy razy tę samą pisankę z Wejherowa.


Dzięki za życzenia świąteczne,które również Tobie składam i wszystkim miłośnikom SiemirowicSmile
list
Stały bywalec


Dołączył: Wto Lut 27, 2007 22:28
Posty: 80

PostWysłany: Śro Kwi 04, 2012 19:47    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

I po co takie rzeczy na stronie siemirowic.......strona miała być o życiu jednostki mieszkanców ,fotografie a nie kaszuby ...temat kaszub mozna załozyć w innym poście i okazuje sie ze stron z siemirowic jest 60 a 18o tematów nie zwiazanych z siemirowicami....normalna paranoja...
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2012 0:12    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

A może list coś pokaże z Siemirowic ?
Masz jakieś zdjęcia i wiadomości z dzisiejszych Siemirowic ?
Czekamy !
Nawet Asiu nie wiedziałem , że trzy krotnie pokazałem pisankę z Wejherowa .
Nawet nie wiedziałem , że Wejherowie stoi tak piękna pisanka o wzorach kaszubskich - ale niespodzianka .
A to miła niespodzianka dla mnie dla Ciebie - Asiu ,dla Kapiji i wszystkich siemirowiczan pochodzenia kaszubskiego .
Asiu dzięki za życzenia świąteczne.
aska56 
   

Zaawansowany Forumowicz


Wiek: 67
Dołączył: Sob Mar 01, 2008 17:26
Posty: 394
Skąd: wejherowo

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2012 18:33    Temat postu: Re: SIEMIROWICE

Mariusz-NIE JESTEM KASZUBKĄ!!!Moi pradziadowie też nie byli i nie są kaszubami!
I wyraźnie wcześniej pisałam Ci,byś nie utożsamiał wszystkich mieszkańców Siemirowic z kaszubami,bo bardzo dużo z nich to ludzie napływowi.
List po raz kolejny przypomina Ci o właściwości tego forum,forum dotyczące Siemirowic.I przypomina bardzo słusznie!
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 52 Idź do strony 1, 2, 3 ... 50, 51, 52    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama