portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Babie Doły - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Siemirowice » Forum » SIEMIROWICE cz. 13
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

SIEMIROWICE cz. 13

Idź do strony 1, 2, 3 ... 14, 15, 16    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
kapija 
   

VIP


Dołączył: Sob Maj 27, 2006 19:48
Posty: 7459
Skąd: Babie Doły

PostWysłany: Pon Sie 01, 2011 7:04    Temat postu: SIEMIROWICE cz. 13

Administrator@20120412 napisał:

.............................................................................................................................................


poprzednia część dyskusji "SIEMIROWICE" Strzalka http://gdynia-babie-doly.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=82606&start=165

...........................................................................................................................................



Zatem ...



baśka1.jpg
 Opis:
1.

baśka1.jpg





baśka.jpg
 Opis:
2.

baśka.jpg


Wislna 
   

Forum Ekspert


Wiek: 75
Dołączył: Sob Maj 07, 2011 10:53
Posty: 410
Skąd: Gdansk-Nowy Port ul. Wislna

PostWysłany: Pon Sie 01, 2011 8:26    Temat postu: "Baska"

Odnosnie tego slowa to pamietam okreslenie Baska pracuje.A to oczywiscie chodzi o glowe.Wislna
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Sie 01, 2011 8:56    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 13

Very Happy Ja uwielbiam grać w karty - pamiętam ,że w Siemirowicach na plaży nad jeziorem wraz z rówieśnikami graliśmy w karty najpopularniejsza gra była Król , minister i coś tam ale już niestety już nie pamiętam i w grało się w Tysiąca czy w Makao .
Fajne te kaszubskie są powiedzonka jakie Kapija zamieścił w tych artykułach - warte zapamiętania
Dobrze , że Kaszubi mają taką grę w karty - Baśka chciałbym raz w nią razem z Kaszubami zagrać
Pamiętam w wolnych chwilach wielu sąsiadów w moim bloku w Siemirowicach też grywało w karty czy nawet w szachy .
A u nas w domu razem ze znajomi była bardzo popularna gra w koście .
Pamiętam jak przychodzili do nas znajomi moja mama na stół kładła koc brała chyba 6 kostek plastikowych w postaci sześcianu , która każda kostka na każdej stronie miała czarne kropki od 1 kropki do 6 kropek i tylko było słychać - para , kareta , full czy generał.


A ja Hani dziękuję za informację o festynie Kaszubskim w Rewie to nie daleko od Oksywia warto pojechać
kapija 
   

VIP


Dołączył: Sob Maj 27, 2006 19:48
Posty: 7459
Skąd: Babie Doły

PostWysłany: Pon Sie 01, 2011 13:18    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 13

Dalszy ciąg o "baśce" ...

Cytat:
''BAŚKA'' (kasz. ''BASZKA'') - jest to, tradycyjna kaszubska gra karciana, która jest znana w całej Polsce, a dużą popularnością cieszy się szczególnie w Pomorzu, Wielkopolsce, na Śląsku. W ''BAŚKĘ'' gra się na pieniądze i na sportowo /na punkty/. Na Kaszubach i Pomorzu ''Baśka'' jest najpopularniejszą grą karcianą.

'''BAŚKĘ'', zaliczamy do dyscyplin sportowych, ponieważ jak mówi sama definicja sportu: '' Sport - to systematycznie uprawiana gra, w której występuje pierwiastek współzawodnictwa i dążenie do uzyskania jak najlepszych wyników. Każda forma aktywności (fizycznej i umysłowej) podejmowana w celu rywalizacji - zbiorowej lub indywidualnej, w różnych grach i dyscyplinach, musi być zaliczona do dziedziny sportu''.

Tak naprawdę nikt nie jest w stanie określić od kiedy na Kaszubach gra się w ''BAŚKĘ" i kto stworzył podstawy gry w ''BAŚKĘ" Można przypuszczać, że ''BAŚKA" powstała na początku XIX wieku. Nie zaprzeczalnym faktem jest, że grali w nią ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie dzisiejszych Kaszubów. Można jednak wysnuć prawdopodobną teorię, że gra karciana ''BAŚKA'', wywodzi sie od gry karcianej ''LISA'' (kasz. LËSA), który szczególnie popularny jest na północy Kaszub. ''LIS'' ma podobne zasady jak ''BAŚKA'', występują podobne rodzaje gry: ''GRAN'', ''ZOLO'', ''GRAN - DOUX", ''ZOLO - DOUX''. W ''LISIE'', występują także podział na ''STARYCH'' i ''MŁODYCH'' oraz czterokrotna wartość kontrowania gry: ''KONTRA'', ''RE-KONTRA'', ''BOK'', ''HIRSZ''. Przy równej liczbie punktów występuje ''BOK''.

''BAŚKA'' na początku swojego powstania miała podobnie ułożoną hierarchię trumfów. A więc dama - najstarsza a król - najsłabszy. ''LIS" jest grą dość długą, gdzie pojedyncze rozdania przebiegają bardzo długo. Dochodzi do tego też duża liczba kart, gdzie gracz ma w reku - 12 sztuk. Można przypuszczać, że pod wpływem przypadku lub pewnych przemyśleń, czy też chęci przyspieszenia gry, z ''LISA'' wyodrębniła się ''BAŚKA''.

Na początku w ,,BAŚKĘ'' grano 20 kartami, gdzie talia składała się: As-ów, 10-tek, królów, dam i waletów w czterech kolorach: serce, karo, pik, trefl.. Najstarszymi kartami były damy i stąd można przypuszczać, że nazwa gry pochodzi od najsilniejszych kart, którymi były damy lub też nazwa pochodzi od imienia damy (Basia), która grała z panami jako jedna z pierwszych niewiast. Podział na trumfy wyglądał następująco damy, walety, As ,10 , król - najsłabszy trumf. Natomiast pozostałe karty były 'FELAMI'', a więc As-y i 10-siątki, oraz króle . Z czasem ''BAŚKA'', jak każda gra się rozwijała i modyfikowała swoje zasady. Zmieniało się starszeństwo kart, gdzie jeszcze na początku XX w. grano z porządkiem, w którym 10 i A były ''FELAMI'', a najstarszą kartą była D; potem przyjęła się ''BAŚKA'' z najstarszą 10 , a po 20 latach doszedł As . W tym też czasie odrzucono króle i mamy dzisiejszy układ 16 kart w talii do ''BAŚKI''. Ciekawy też był dawniej podział na strony ''STARZY'' - ''MŁODZI'', który często nie jest znany podczas licytacji, toteż gracze muszą pamiętać kto i w jakiej kolejności kontrował. Dawniej zakaz ten był rozciągnięty na ''STARYCH'' w ogóle. Chodzi o to, że ''CICHA'' nie mogła zgłosić wesela, dopiero wtedy, gdy dostała już kontrę. Można nadmienić, że pojęcie "Grana" pochodzi zapewne od znanego np. w ''SKACIE'', ''GRANDA", ale utarło się w ''BAŚCE'' używać właśnie określenia "GRAN".

W ''BAŚKE" grają cztery trzy lub dwie osoby. Jednak optymalna liczba zawodników to cztery osoby. Fenomen i popularność ''BAŚKI" polega na tym, że jest to gra jest szybka i bardzo emocjonująca. Jedna runda nie trwa zwykle dłużej niż minutę. Talia do gry w ''BAŚKĘ", składa się z szesnastu kart i każdy z graczy otrzymuje ich tylko cztery. Rozdanie składa się z dwóch faz: licytacji (rajcowania) i rozgrywki. W wyniku licytacji ustalany jest rodzaj gry i strony - podział na ''STARYCH'', (lub pojedynczego ''STAREGO'') i przeciwnych im ''MŁODYCH'', czasem ujawniany dopiero w trakcie rozgrywki. Rozgrywka i rozliczenie gry uzależnione są od rodzaju gry: ''ZWYKŁA'', ''WESELE'', ''CICHA'', ''GRAN'', ''ZOLA'', ''GRAN - DOUX'', ''ZOLO- DOUX'', ''BAŚKI''.

Podczas grania w ''BAŚKĘ" gracze nie skrywają emocji, gracze okazują swoje emocje w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ponieważ podczas kontrowania i przy udanej zagrze - często towarzyszą okrzyki radości i uderzenia pięścią w stół, które jest formą uwolnienia emocji, które gromadzą się w zawodnikach podczas licytacji /rajcowania/. Grając w ''BAŚKĘ'', gracze osiągają niesamowite tempo zagrań, ponieważ już pierwsza zagrywka może decydować o wyniku rozdania.

Rozliczenia w "BAŚKĘ" odbywają się pieniędzmi. Jeżeli gramy sportową ''BAŚKĘ", to rozliczenie następuje na specjalnych protokołach W wyjątkowych wypadkach można rozliczać się za pomocą żetonów. Wygrywają gracze lub gracz, którym uda się uzyskać łącznie 53 punkty w przypadku ''STARYCH'' lub 52 punkty w przypadku ''MŁODYCH''. Poza tym, podczas gry padają najprzeróżniejsze odzywki i terminy: ''TRUMFY'', ''FELE'', ''BOKI'', ''DOUX', ''WESELA'', ''ZOLA, ''GRANY'', ''KONTRY'' i ''REKONTRY'', których znaczenie pojąć mogą jedynie grający. Nikt, kto nie miał nic wspólnego z kaszubską ''BAŚKĄ", nie zrozumie o co w tym wszystkim chodzi. Emocje są jednak bardzo duże, bo przy rozliczeniu danej gry uwzględnia się wszystkie zgłoszone i uznane odzywki, a łączne podwyższenie stawki na wylicytowany kontrakt (grę), może wynieść nawet 6400 proc. stawki podstawowej!

W latach 50 - 60 tych XX wieku, ''BAŚKA'' bardzo popularna stała się wśród osób dojeżdżających do pracy autobusami i pociągami. Ludzie grali, żeby szybciej zleciał im czas do pracy.


Ciekawostki:

- nikt nie jest w stanie określić od ilu już lat ta gra istnieje, ani jakie są jej początki, wiadomo natomiast, że jej kolebką są Kaszuby)

- W latach 60-tych XX wieku, stawkę pieniężną 50 gr. za ''ZOLO'' określano ''stawką kolejarską''.



Samą grę karcianą - ''BAŚKĘ'' z całą pewnością możemy zaliczyć do krajobrazu kultury ludowej Kaszub. Jest to element kultury kaszubskie, kultywowany do niedawna w każdym domu, a obecnie wskrzeszany, aby na powrót zagościł z tą samą intensywnością na Pomorzu.

W ''BAŚKĘ'' gra się podczas spotkań towarzyskich, na weselach czy też spotkaniach rodzinnych. Dawniej często grano w ''BAŚKĘ" w ''banie'' (z kasz.: w pociągu), autobusie - jadąc do pracy. ''BAŚKA'' jest ulubioną grą rybaków i marynarzy, kierowców, którzy w wolnych chwilach od pracy, spędzają czas przy ''BAŚCE". ''BAŚKA" dla Kaszubów dawniej jak i teraz stanowi formę spotkań towarzyskich, które były formą rozrywki i relaksu od trudów dnia codziennego, a także przyczyniały się do integracji mieszkańców Kaszub. Najczęściej grano w ''BAŚKĘ" jesienią i zimą, kiedy było mniej pracy a wieczory były długie.

''BAŚKA'', jest bardzo popularna na Kaszubach. W czasach, gdy do kaszubskich domów nie wkroczyła jeszcze telewizja, ''BAŚKA'' była dla dorosłych rozrywką na chrzcinach, przyjęciach komunijnych i weselach. ''BAŚKA'' jest na tyle ekscytującą grą, że potrafi zająć grające w nie osoby na długie godziny . Obecnie zapomniana, jednak pomału ożywa dawną barwą i gwarem podczas turniejów organizowanych w różnych rejonach Kaszub.""
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Sie 01, 2011 21:34    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 13

Very Happy Dzięki Kapija za tak dokładne wyjaśnienie popularnej gry na Kaszubach , dobrze , że przedstawiłeś historię tej gry w karty .
Nie słyszałem o tej grze dopiero po raz pierwszy tu na forum.
Wielkim zaskoczeniem dla mnie jest ,że podczas wesela czy chrzcin kaszubi znajdują na to czas .
A , że jadąc do pracy autobusem lub podróżując pociągiem jeszcze do dziś wykorzystują wolny czas na grę w karty pasażerowie sam nawet grałem w pociągu jadąc do taty mego rodziny do Międzyrzecza Podlaskiego z Warszawy - wsiadło trzech mezczyzn do przedziału w Siedlcach i zaczęło zapraszając mnie do gry w tysiąca
kapija 
   

VIP


Dołączył: Sob Maj 27, 2006 19:48
Posty: 7459
Skąd: Babie Doły

PostWysłany: Śro Sie 03, 2011 17:54    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 13

Lekko i przyjemnie! Polecam spacer wzdłuż tych murów...


mury.jpg
 Opis:
1.

mury.jpg


Wislna 
   

Forum Ekspert


Wiek: 75
Dołączył: Sob Maj 07, 2011 10:53
Posty: 410
Skąd: Gdansk-Nowy Port ul. Wislna

PostWysłany: Śro Sie 03, 2011 19:29    Temat postu: Lebork

Dziekuje.Ten lebork zaczyna mnie coraz bardziej interesowc!Wislna
kapija 
   

VIP


Dołączył: Sob Maj 27, 2006 19:48
Posty: 7459
Skąd: Babie Doły

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 5:56    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 13

Nie zapomniałem, co jest tematem ...


129.jpg
 Opis:
1.

129.jpg





128.jpg
 Opis:
2.

128.jpg


Wislna 
   

Forum Ekspert


Wiek: 75
Dołączył: Sob Maj 07, 2011 10:53
Posty: 410
Skąd: Gdansk-Nowy Port ul. Wislna

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 8:17    Temat postu: Panie Kapija .

Coraz bardziej intryguje mnie osoba ktora na kazdym zdjeciu zwraca na siebie uwage.Kto to jest?Wislna
Wislna 
   

Forum Ekspert


Wiek: 75
Dołączył: Sob Maj 07, 2011 10:53
Posty: 410
Skąd: Gdansk-Nowy Port ul. Wislna

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 8:26    Temat postu: Slowo kaszubskie.

Ja pamietam jedno slowo kaszubskie;Bumbel leda.Przepraszam.ale ja mam alfabet angielski i nie zawsze wychodzi dobrze napisane.Mysle ze ktos sie domysli.Wislna
hole58 
   

Forumowicz


Wiek: 65
Dołączył: Pią Sty 07, 2011 12:29
Posty: 139
Skąd: Nowa Sól

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 8:48    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 13

Zapewne chodzi o gazowaną (sodową) wodę Smile
,,Język kaszubski należący do grupy lechickiej, zachodniosłowiańskiej, stanowi ogniwo pośrednie między mową wymarłych ostatecznie w XVIII wieku Słowian Połabskich, a językiem polskim. Stąd też w połowie XIX w pisano o Kaszubach jako o resztkach Słowian Nadbałtyckich."
Jedno jest pewne, kto z Kaszubami nie obcował i nie słyszał jak mówią (szczególnie szybko) może zapomnieć, że zrozumie co mówią. Niektóre słowa wcale nie są nawet podobne do polskiego mimo wywodu słowiańskiego.
Wislna 
   

Forum Ekspert


Wiek: 75
Dołączył: Sob Maj 07, 2011 10:53
Posty: 410
Skąd: Gdansk-Nowy Port ul. Wislna

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 10:21    Temat postu: Kaszubi

NIc nie szkodzi.ale ja ich kocham i potrafie zrozumiec.Wislna
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 10:23    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 13

Very Happy Zdjęcia nadane przez Kapiję to zdjęcia w roli głównej - p Baranowskiego .
Pierwsze zdjęcie od lewej strony zdjęcia idąc wzrokiem do prawej strony - to na nim jest p S Majda , p Jaworski , p Baron , p Baranowski , p Małas i p Łuniewski to na pewno te osoby.
Na drugim zdjęciu to p Baranowski z p Baronem.


Jeśli chodzi o język kaszubski mimo tego , że moi rodzice pochodzą ze wschodu naszego kraju to od urodzenia a w szczególnosci zetknąłem się jeszcze w szkole podstawowej jeszcze jak moi koledzy ze wsi , a byli to rodowici kaszubi używali tę gwarę bo to jeszcze nie była ona językiem w obecnym czasie gwara kaszubska przybrała miano języka i uczona jest w szkołach.
Ja do dziś spotykam się tym językiem , a najbardziej ten język jest kultywowany u mego kolegi w Sierakowicach , a jego żona w Bukowińskiej szkole powszechnej uczy języka kaszubskiego - to jest piękne , że zachował się ten język kaszubski .
Ja pamiętam kilka słów kaszubskich o to one-
- nauczycielka to po kaszubsku - szkólna
- spodnie - to buksy
- światło - wid
- choinka to - chójka
oczywiście jo to polsku tak
ne - to polsku nol
Wislna 
   

Forum Ekspert


Wiek: 75
Dołączył: Sob Maj 07, 2011 10:53
Posty: 410
Skąd: Gdansk-Nowy Port ul. Wislna

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 10:33    Temat postu: Mariusz!

Mariusz! Podoba mi sie to co piszesz.Ja przeciez tez ze wschodu,a urodzilam sie na ulicy Wislnej w Gdansku.Wislna
Wislna 
   

Forum Ekspert


Wiek: 75
Dołączył: Sob Maj 07, 2011 10:53
Posty: 410
Skąd: Gdansk-Nowy Port ul. Wislna

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 10:40    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 13

Mariusz ,kim byl Pan Baranowski?Wedlug mnie mial dziwne usposobienie.Wislna
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 16 Idź do strony 1, 2, 3 ... 14, 15, 16    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama