portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Babie Doły - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Siemirowice » Forum » SIEMIROWICE cz. 5
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

SIEMIROWICE cz. 5

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 0:50    Temat postu: SIEMIROWICE cz. 5

Administrator@20120412 napisał:

.............................................................................................................................................


poprzednia część dyskusji "SIEMIROWICE" Strzalka http://gdynia-babie-doly.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=82595&start=195
...........................................................................................................................................


Bardzo dziękuję za historię naszej miejscowosci gdzie wraz z rodzicami mieszkałem od urodzenia czyli od r 1962 az do wyprowadzki do Gdyni na Oksywie w pazdzierniku 1978 tu spędzilem bez troskie lata dziecinne i młodziencze gdzie mój sw pamięci ojciec pokazał piękno dzikiej siemirowickiej przyrody no i oczywiscie moi szanowni rodzice to byli pierwsi siemirowiczanie którzy przybyli po przenoszeniu j. w z Gdanska- Wrzeszcza. I zwiazku z tym mam i poprostu szukam inf Siemirowic z tej blizszej historii a mianowicie interesują mnie Siemirowice lat 1900- 1945. Chciałbym tu tę historię podzielic na takie 4 etapy . 1 - to l 1900- 1918, 2 - t0 lata 1918- 1933 czyli do dojscia Hitlera do władzy w Niemczech, następny to etap do wybuchu II wojny światowej czyli lata 1933- 1939 i ostatni etap tejze histori to Siemirowice podczas II wojny świat czyli lata 1939- 19445. To by mnie szalenie zainteresowało jest tak ten okres dziejach Siemirowic dosc spłycony. Moze ktos ma jakies zdjęcia lub informacje tego poszukuje prosze tego tematu o rozwiniecie. Z okazji Nowego ROKU ZYCZĘ WSZYSTKIM tym starszym i najmłodszym Siemirowiczanom do siego 2011 r
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 0:58    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Moze dołączą się do naszego forum ci seniorzy Siemirowiczan ze wsi co mogą na temat tych przedwojennych i okupacyjnych Siemirowic powiedziec - spróbujmy co?
MariaS 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Lut 29, 2008 18:05
Posty: 148
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 10:14    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Pod poniższym linkiem znajdziesz kilka ciekawych zdjęć sprzed II wojny światowej.

http://www.reiseleiter-leba.eu/pl,2,58,SIEMIROWICE.html

Pozdrawiam
Maria S
aabgrx5 
   

Stały bywalec


Wiek: 67
Dołączył: Śro Mar 10, 2010 16:22
Posty: 98
Skąd: Rumia

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 12:09    Temat postu: ?

czy przypadkiem te "domy celne" to nie sa tymi domami tuz przed szkoła w których mieszkał i miał warsztat szewc?
a tak nota bene to ten młyn wodny gdzie się mieścił, bo jakoś go nie mogę sobie uzmysłowić?
Rolling Eyes Zakrecony
4321175
MariaS 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Lut 29, 2008 18:05
Posty: 148
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 13:52    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Dokładnie, domy celne znajdują się tuż przed szkołą i za" naszych czasów" przyjmował tam szewc.
Prawdę mówiąc, ja nie tylko młyna nie mogę umiejscowić, ale pozostałych obiektów również, no może poza sklepem. Zalamany
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 1:23    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Bardzo dziękuję za zdjęcia przedwojennych Siemirowic gdzie przed rokiem 1945 były tak zwane wielkie Niemcy te nazistowskie. Bo dokładnym obejrzeniu tych zdjęc podejrzewam i zaznaczam ze to są tylko i wyłacznie me do mysły . Jesli chodzi o ten młyn czy to nie było przy starym moscie gdzie szło się do jednostki drogą za klubem garnizonowym przy drewnianym moscie. Pamiętam jak dzis kręcac sie wokól tego mostu odnalazłem pewne stare fundamenty a własciwie fragment własnie tego starego młynu było to reszty cegły i kamieni ustawionych w prostokąt bo jak wiadomo młyny byly budowane przy rzekach. Pamiętam ze mnie to zainteresowało i jakos byłem dumny ze odnalazłem pozostałosci po niemieckim domu. A ten drewniany dom tak zwane przedszkole to zapewnie dom p Bednarczuków za naszą szkołą przy jakby to nazwac dworku za naszą szkoła natomiast świetlicy młodziezowej chłopięcej organizacji w hitlerowskich Niemczech Hitler- junger to jakis z domu na wsi widzi mi się zo to dom p Neubaeurów za starą szkołą ale nie jestem pewien bo takich domów na wsi w Siemirowicach jest wiele podobnych jest to wynikiem ze za nazistowskich jak i w calych Niemczech tez działala ta organizacja która nie chlubnie wpisała się w dziejach Europy a wszczególnosci po 1 wrzesnia 1939 r Polski no i niestety na narodzie zydowskim. Gdzie dzialała od dojscia Hitlera do władzy 31 stycznia 1933r rozbijając sklepy zydowskie napadając i bijąc zydów. W odnoscnie Siemirowic tych przedwojennych chcę powiedziec ze do roku 1945 Siemirowice nalezały do Niemiec była to wies graniczna z II Rzeczpospolita i dlatego gdzie był szewc są to rzeczywiscie domy celne i jak mi opowiadał kolega ze wsi przekazując to od ojca swego ze Siemirowice zamieszkiwali bogaci Niemcy co dowodem moze byc juz nie istniejący a za naszych czasow jeszcze fragmentarycznie o bogatych grobach cmentarz jesli go ktos pamięta. Natomiast po za granicą to juz byli kaszubi i to ubozszi tyle co mogę napisac ze słyszenia opowiadan i z tych zdjec co nadesłala Maria S. Jesli ktos potwierdzi na tym forum co wyzej napisalem ze to prawda bardzo bym się cieszyl . Jeszcze jedno Marylu gdzies znalazla te zdjęcia i czy to zródło z kąd zaczerpnelas jest gdzies dostępne w księgarniach chciałbym taką ksiazkę dostac
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 1:39    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Ach jeszcze jedno to n też z opowiadan mego najserdeczniejszego kolegi z wsi chcę dodać jak się szło do starej szkoły za ogrodzeniem naszej szkoły wsród tui stał najprawdopodobnie pomnik Wilchelma II nie powiedział mi kiedy on został zniszczony czy rozebrany podczas działan wojennych w marcu 1945r albo tuz po wyzwoleniu czyli jak Siemirowice były już wsią Polski i ze pierwsi kaszubi rozebrali ten pomnik nie wiem a moze ktos to potwierdzi co się z nim faktycznie stało i czy rzeczywiscie to był pomnik Wilchelma II bo zaznaczam ze mogę się mylic
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 1:50    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Jeszcze wrócę do zdjęcia młynu wodnego w Siemirowicach jeszcze jedno mi utkiwiło w pamięci jak się idzie a juz prawie jestesmy na Wybudowaniu lub jak to woli na Przerytym stoi chyba do dnia dzisiejszego dom przy stawie podobny to tego domu ze zdjęcia a mieszkali tam albo nadal mieszka rodzina Formelów powtarzam nie jestem pewien powtarzam mogę się mylic to są me domysły jak ktos moze niech mi to potwierdzi czy staryy młyn wodny stał nad rzeka przy drewnianym moscie drogą za klubem czy dom przy stawie na Wybudowaniu te dwa miejsca jakos mi lokalizują ten wodny młyn
MariaS 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Lut 29, 2008 18:05
Posty: 148
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 16:18    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Zdjęcia znalazłam w internecie ... adres powyżej Wink
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 21:10    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Dziękuje kliknełem na ten ling i faktycznie są zdjec ia przedwojennych Siemirowic. Odwazę poszukać materiałów dotyczących przedwojennych dziejów Siemirowic w księgarni moze wyszła taka ksiązka z tymi zdjeciami . Będe szukał ksiazkę o ziemi lęborskiej łebskiej czy bytowskiej zobaczę czy mi sie uda. Kto szuka nie błądzi moze gdzies w antykwariatach zobaczymy. Nie poddaję sia . A odnosnie umiejscowienia tego wodnego młynu mój kolega potwierdził I mą wersję czyli przy rzeczce przy starym drewnianym mostku idąc do jednostki ścieżką za klubem oficerskim za kotłownią. Potwierdził tez to co kiedys natknełem przypadkowo na fragment starych fundamentów poniemieckiego domu a znajdowały się po stronie łaki prowadzącej do obecnej sciezki do jednostki. A IIwersje umiejscowienia tego mlynu wodnego co wyzej napisałem dom przy stwie na Wybudowaniu albo jak to woli na Przerytym uznał i potwierdzil ze to jest błedne . Życzę dalszych potwierdzających informacji do tych własnie zdjec A moze ktos więcej powie o przedwojennych lub okupacyjnych Siemirowicach. Dziękuję za dosc bogate informacje o naszej miejscowosci to forum poprzez takie informacje staje się bogadsze . Jak tylko coś się jeszcze dowiem to na tym forum napiszę i to bardzo chętnie
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Śro Sty 05, 2011 0:26    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

To pierwsze zdjęcie pod tym link ze strony 52 naszego forum znalezione w internecie przez Maryle S to napewno stara szkoła gdzie ja wyzej napisałem stał w tujach za parkanem dzisiejszej szkoły pomnik Wilchelma II a po r 1960 po zbudowaniu naszej szkoły im Lotników Morskich stała się budynkiem mieszkalnym dla nauczycieli tej nowej szkoły
hole58 
   

Forumowicz


Wiek: 65
Dołączył: Pią Sty 07, 2011 12:29
Posty: 139
Skąd: Nowa Sól

PostWysłany: Pią Sty 07, 2011 13:05    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

W miejscu o którym napisał Mariusz (nad Bukowinką, przy starym drewnianym mostku) jeszcze w 1937 istniał folwark Zewitzer Boor. Przy nim stał młyn wodny. Wskazuje na to stara mapa (zacznij oglądać od górnego, prawego rogu- a znajdziesz Siemirowice= Schimmerwitz).

www.mapywig.org/m/wig100k/P31_S25_GOWIDLINO.jpg
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 08, 2011 0:20    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Nie wiem kto ty jestes ale nie zmiernie dziekuję i chylę się do twych stóp zes mnie tym potwierdzeniem tego gdzie w dziecinstwie przypadkowo odnalazłem to były lata 70- te ubiegłego stulecia fragmenty starego folwarku gdzie stał młyn wodny bo nikt nie wiedział wsród siemirowiczan na tym forum a ja po ogladnieciu tegoz zdjecia rozpoznałem to miejsce i me przypadkowe me odnalezisko . Boze jak ja nie zmiernie się tym cieszę ze ja pierwszy to zolakilizowałem i ze się nie pomyliłem. Dziękuje za to ze ty podales dokładna datę bo rok 1937 to powstanie tego folwarku. A moze masz wiadomosci o tym folwarku a moze tam stał dwór co to tez by mnie bardzo zainteresowało bardzo proszę napisz. A moze masz jakies broszury lub ksiązkę na temat tej przedwojennej albo okupacyjnej wsi jakiej były Siemirowice ttego nie zmiernie poszukuję mogę za to zapłacic czy to mozliwe. Moze masz wiadomosci jak przebiegał front wojny wokół Siemirowic i kto wyzwolił te Siemirowice z pod jarzma hitleryzmu proszę o wiadomosci bo to tez dla histori Siemirowic bardzo wazne
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 08, 2011 0:29    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

A pozostałe fotografie przedwojennych Siemirowic czy tez dobrze zlokalizowałem w dzisiejszych Siemirowicach proszę o potwierdzenie a znajdują się pod lingiem podanym przez Marię S na stronie 52 naszego forum
hole58 
   

Forumowicz


Wiek: 65
Dołączył: Pią Sty 07, 2011 12:29
Posty: 139
Skąd: Nowa Sól

PostWysłany: Sob Sty 08, 2011 16:53    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

fotka z dawnych lat


6.jpg
 Opis:
kiedyś lotnicy nie mieli takich ładnych kombinezonów :-)

6.jpg





3.jpg
 Opis:
na starym mostku

3.jpg





11.JPG
 Opis:
fotka dla aabgrx5

11.JPG


Odpowiedz do tematu Strona 1 z 10 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama