portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Babie Doły - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Siemirowice » Forum » SIEMIROWICE cz. 5
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

SIEMIROWICE cz. 5

Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
hole58 
   

Forumowicz


Wiek: 65
Dołączył: Pią Sty 07, 2011 12:29
Posty: 139
Skąd: Nowa Sól

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 14:18    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Tak myślałam, a przed tobą lekko pochylona Grażyna R.?
aabgrx5 
   

Stały bywalec


Wiek: 67
Dołączył: Śro Mar 10, 2010 16:22
Posty: 98
Skąd: Rumia

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 14:28    Temat postu: odp-replying

ano,- dzwoniłem ale nikt nie odbierał
4321175
kolpicc 
   

Zaglądajacy


Wiek: 63
Dołączył: Sob Cze 27, 2009 16:52
Posty: 22
Skąd: kosakowo

PostWysłany: Pon Sty 24, 2011 21:09    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

też byłem na koloniach w Wędrzynie, ale jak widzę nie w tym roku, generalnie nie pamiętam już w którym, ot starość i skleroza. Muszę pogadać z moją Mamą może u niej w szufladach znajdę jakieś stare zdjęcia. Jestem w Siemirowicach dwa razy w miesiącu (taka praca), ale jak patrzę na te zdjęcia to łezka w oku się kręci. Niestety nie wszystkie osoby ze zdjęć rozpoznaje, może zbyt krótko tam mieszkałem (12 lat, 1963-75), a może pamięć szwankuje.
pozdrawiam wszystkich
MariaS 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Lut 29, 2008 18:05
Posty: 148
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Sty 25, 2011 17:53    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

kolpicc, ja w Siemirowicach mieszkałam tylko 1963-1970 Very Happy
aabgrx5 
   

Stały bywalec


Wiek: 67
Dołączył: Śro Mar 10, 2010 16:22
Posty: 98
Skąd: Rumia

PostWysłany: Pią Sty 28, 2011 16:54    Temat postu: ?

przesyłam jeszcze jedna fotke


Hanka.jpg

Hanka.jpg


4321175
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią Sty 28, 2011 21:39    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Haniu tu na tym zdjęciu rozpoznaję tylko Renatę Nadol a resztę osób nie umię rozpoznać moze ktoś inny
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią Sty 28, 2011 23:21    Temat postu: historia Siemirowic lat 1900- 1945 szukam informacji

„Ostpommersche Heimat” rocznik 1931, zeszyt 42



Der Heidekrug bei Schimmerwitz



Wrzosowa Gospoda Siemirowic

E. Wetzel



"Roznoszą buki cudowną wieść

O żółtym wozie, co przez kraj podąża

Powóz myślimy, dzień na trzy mile długi

przystanął w kolejnym szynku. O dobre, stare czasy."



("Es melden Bücher und Sagen so manches Wunderding

Von einem gelben Wagen, der durch die Länder ging.

Die Kutsche fuhr, man denke, des Tags drei Meilen weit

Und hielt von jeder Schenke. O gute, alte Zeit.")



Całkiem poza wsią, w stronę lasu i dworca w Cewicach, stoi samotnie stary, pokryty gontami szkieletowy dom, nazywany Heidekrug (Wrzosowa Gospoda). Dzisiaj ta samotnie położona zagroda nie wyróżnia się niczym specjalnym, a droga przy której leży jest taka, jak inne stare drogi.

Jakieś jednak życie tu kwitnie. Coś kręci się, brzęczy, buczy i szeleści we wrzosach. W gorącym popołudniowym słońcu furkoczą także ważki - tu i tam, z lasu roznosi się radosny koncert niewinnych śpiewaków tworzących nastrój tajemnicy.

Przed laty było tu inaczej i żyło się inaczej, bardziej regularnie i oficjalnie. Las był wtedy o wiele większy, a wrzosowiska bardziej rozległe. Było to wiele, wiele lat temu.

Zanim jeszcze powstała linia kolejowa za Szczecina do Gdańska, a ważna dziś arteria komunikacyjna oraz linia kolejowa Lębork-Bytów jeszcze nie istniały, poprzez kilka stuleci stary „szlak wojenny“ (Heerstraβe) zwany później „szlakiem pocztowym“ (Poststraβe) wiódł tą samą drogą przy której stoi nasz budynek. Bliżej czasów nam współczesnych budowano przy szlakach karczmy, w których to sumiennie zatrzymywał się pocztylion i zdejmując charakterystyczny skórzany kapelusz, za drobną opłatą prosił karczmarza o pokrzepienie się. I taką właśnie gospodą był Heidekrug. Nie tylko ów pocztylion podróżował naszym szlakiem. Już w XV wieku przemierzał go goniec pocztowy [Lauferpost] z Gdańska do Lubeki mijając Heidekrug i Oskowo - punkt graniczny Pomorza. Opisywanym starym szlakiem przemieszczały się zarówno ze wschodu, jak i z zachodu powozy kupców oraz żołnierzy, rycerzy i urzędników Zakonu Krzyżackiego, piechurów, biskupów, prałatów, a i pruskich królów, książąt i księżnych pomorskich, Eryka II, Bogusława X, i wielu innych.

„Wrzosowa Gospoda” Heidekrug przy Siemirowicach.



Niestety również niepożądani goście przemierzali szlak. Było to w czasach wojny trzydziestoletniej, cesarskich i szwedzkich wojen. W późniejszych latach stary szlak był świadkiem przejścia Wielkiej Armii Napoleona na Rosję, ale też zziębniętych, rozbitych resztek oddziałów w ich haniebnym odwrocie, a nawet podążających za nimi Rosjan.

Potem, w czasach pokoju jeździły tędy wozy pocztowe i "Szwagry" (pocztylioni) na wysokich kozłach swoich powozów, wspominając poległych towarzyszy i ich honorowy żywot zakończony w chłodnej ziemi. Gdzie szyld gospody buja się na wietrze, tam czeka wytchnienie. Niegdysiejszy wrzosowy szynk Heidekrug pozostawił obecnej zagrodzie nazwę. Przybywający tu wędrowcy spożywają posiłek i starają się choćby przez krótkią chwilę odpocząć. Bywa, że jeszcze jest potrzebny, gdyż nowe pomorskie drogi czasami zdają się mało pomocne.

To dopiero było życie - nadjeżdżała poczta. Pośród wydarzeń dnia najważniejszymi były przyjazd i odjazd powozu pocztowego. Starzy i młodzi śpieszyli wtedy do wrzosowej gospody i to, co "Szwagier" pocztylion - żywa gazeta, podczas postoju opowiadał, roztrząsane było wieczorami przy kuflu ciemnego piwa. Nie mniej zorientowani byli też sąsiedzi, „Gross-Ankerholzer Krug“ przy Bożympolu Wielkim albo „Pasker-Krug“ przy drodze do Bytowa. Gdy na przykład „Wolfskrug“ na ziemi białogardzkiej wiedział o niebezpieczeństwie na szlaku, na drugim końcu w Bytowie „Hopfenkrug“, w „Bratenkrug“ pomiędzy Słupskiem a Lęborkiem i w „Danzkrug“ w Koszalinie już opracowano plan rozwiązania problemu.

W otchłani dziejów tkwi coś romantycznego. To coś mają w sobie stare szlaki a doświadczyły tego również historyczne gospody. Niewielu z nas dzisiaj wie, jak wielkie znaczenie w przeszłości miała gospoda Heidekrug. Kiedy nastąpił upadek Wrzosowej Gospody, tego już nie ustalimy. Ruch na szlaku narastał wraz z XIX stuleciem i stare szlaki nie mogły sprostać nowym wymaganiom. Tak oto stary wojskowy szlak przeobraził się w wyboistą i krętą drogę, i przegrał na rzecz innych dróg, wiodących w odmiennych kierunkach. To zapewne przyczyniło się do upadku znaczenia opisywanego miejsca. W roku 1835 zakończono budowę nowej drogi ze Szczecina do Gdańska. Wkrótce w erę kolei żelaznych wkroczyło także Pomorze. Posępnym i gniewnym spojrzeniem ze swego wysokiego kozła, pocztylion "Szwagier" obrzucał parowóz, kiedy ten wyprzedzał go jadąc tuż przy szlaku pocztowym.

Teraz wszystko jest inaczej, koło historii toczy się stale.





Przełożył: Przemysław Szymla, Siemirowice 2009
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 0:36    Temat postu: historia Siemirowic lat 1900- 1945 szukam informacji

siemirowice.jpgsiemirowice.jpg
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 0:42    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 0:47    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 0:50    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

znów znalazłem przed wrzesniowe zdjęcia obiegtów 1 - to budenek w którym znajdowały się biura celne oczywiscie niemieckie a dzis to jest budynek mieszkalny za szkołą - to jest pod pierwszym link
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 0:54    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

A pod drugim link naprawdę nie wiem co to zabudynek nie umiem go zlokalizować - wybaczcie mi a moze ktoś mi pomoze bo naprawde nie wiem
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 1:08    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Narazie tyle znalazłem w internecie inf i zdjęc tych przed wrzesniowych 1939 Siemirowic jak więcej co natrafie dalej to pociągne. Myśle ze to komu nie przeszkadza i nie nudzi bo mnie to bardzo interesuje- podoba Wam się to?
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 1:21    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 1:25    Temat postu: Re: SIEMIROWICE cz. 5

No narescie nauczyłem się dołaczyc obrazek tej gospody co wyzej jest opisana przepraszam ze to nie pokolei - dobiero teraz mi sie to udało czasem są kłopoty z intern - wybaczcie
Odpowiedz do tematu Strona 5 z 10 Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama